אוהד כהן ושות'

OHAD COHEN & CO

התחדשות עירונית

פרויקט פינוי בינוי

התחדשות עירונית היא עסקת מקרקעין לכל דבר – בעלי הדירות מוכרים את זכויותיהם (כולל העתידיות) בנכס ליזם, והוא בתמורה מבטיח לספק להם דירה חלופית בשווי גבוה יותר בפרויקט, לרבות כיסוי ההוצאות הנלוות. משרדינו מייצג דיירים בכל רחבי הארץ בפרויקטים של התחדשות עירונית תוך שמירה על האינטרסים של בעלי הדירות, מקסום התמורה מהיזם, הגנה מפני מצבי סיכון, ניהול מו"מ על נוסח הסכם בין בעלי הדירות לבין היזם, הקבלן או כל בעל מקצוע אחר, פיקוח על ביצוע ההסכם ועל מימוש התחייבויות היזם ובעלי הדירות, עדכון בעלי הדירות בשטף בנוגע לכל מה שקשור בפרויקט:

הליכי האישור, הליכי הבנייה, קבלת ערבויות בנקאיות בטרם מסירת הדירה הקיימת ועד קבלת מפתח לדירה החדשה וסיום הפרויקט לרבות תקופת הבדק, משרדינו נותן מענה תוך דגש על מתן הסברים לבעלי הדירות על המשמעות המשפטית של ההסכם על סעיפיו, לרבות המשמעות של חתימה או של אי חתימה עליו.

במהלך השנים צבר משרדינו ניסיון רב בייצוג דיירים תוך למידת צורכי הדיירים והאוכלוסיות השונות הגרות במתחמי הבינוי ודרישותיהם הניתנות להם ע"פ חוק כגון נכים ודיירים העונים לדרישות חוק הקשיש. משרדנו מתחייב כבר בשלב ההתקשרות הראשונית עם בעלי הדירות לשקיפות מלאה לאורך כל הפרויקט המתבטא שכל בעלי הדירות במתחמי ההתחדשות העירונית יקבלו תמורה זהה על מנת שלא יגרם מצב בו התקיים חלוקה לא שיווניות בתמורות הניתנות על ידי היזם.

תמ''א 38

תוכנית תמ"א 38 בשתי צורות אפשריות:

האפשרות הראשונה עוסקת בעסקה בה דיירי הבניין לכאורה נהנים ללא כל תשלום מהגדלת דירתם ע"י הוספת ממ"ד (לעיתים גם מרפסת ושטחים אחרים בדירה), הוספת מעלית במקרה הצורך והמטרה העיקרית: חיזוק המבנה על מנת שברעידת אדמה הבאה לא יקרוס כעלה נידף על דייריו חלילה. יש נטייה לשכוח כי מדובר במטרה נעלה אשר מטרותיה מבורכות שכן אין לזלזל בחוסר עמידות של בניינים ישנים במדינת ישראל. ישנן אף עדויות מהשטח של קבלני ביצוע אשר פתחו עמודים בבניינים קיימים ולא האמינו למראה עיניהם, העמודים שהתגלו שבריריים ועלולים לקרוס גם כתוצאה מרעידת אדמה הכי חלשה בסולם ריכטר.

האפשרות השניה היא הריסת המבנה ובנייתו מחדש – התמ"א מאפשרת להרוס מבנה שנקבע שנדרש לחזקו ולהקימו מחדש, בתוספת זכויות לפי התמ"א. במקרה כזה התמ"א מאפשרת חריגה מקווי בניין, שילוב זכויות בניה מכוח תכניות שחלות במקום וטרם מומשו וזכויות מכוח התמ"א ובניית חנייה תת-קרקעית. כל זאת במטרה לעודד הריסה שהינה האפשרות המיטבית לחיזוק המבנה מבחינה הנדסית 

כל אחד מאיתנו חולם על הזדמנות לקבל כזו מתנה מהממשלה, רווח נקי. אם הבניין שלנו אכן זכאי לביצוע עסקה כזו, אך איך נדע להיכנס לעסקה שכזו בזהירות? יש לזכור מספר אלמנטים חשובים ביותר לקראת התקשרות עם קבלנים/יזמים. הראשון הוא אלמנט הזמן, משך זמן של עסקה יכול להפוך זו מכדאית ללא כדאית. לעיתים משך הזמן עד לסיום ביצוע הפרויקט אלול להיסחב ולהתעכב ע"י אנשים מסוימים שלא לצורך. התעכבות זו משמעותה אי נוחות ממושכת של הדיירים ולעיתים אף לפיצוץ והפסקת הפרויקט. 

אלמנט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא פרויקטים קודמים של הקבלן/יזם, יש אמרה בלועזית – "הדרך הטובה ביותר לצפות את העתיד היא הסתכלות אל העבר". אין לאף אחד מאיתנו רצון להוות שפן ניסיונות של קבלן או יזם שהחליט להיכנס לתחום. יש לבחון ברצינות פרויקטים קודמים אשר הסתיימו ואף כדאי לנסוע אל השטח לראות בעיניים את הבניינים ולחוש את איכות הבנייה. בניית פרויקט תמ"א 38 הינה עניין מסובך שלא כמו בנייה רגילה ועל כן אסור להתפשר על ניסיון.

מקרקעין

משרדנו משמש ככונס נכסי מקרקעין פרטיים ומסחריים. כמו כן אנו מלווים עסקאות נדל"ן גם בפן המימון והמשכנתאות. ליווי עסקאות נדל"ן ומימון עסקאות נדל"ן מורכבות, מכירת נכסי נדל"ן למגורים ומסחריים בהליכי מכרז.

קבוצות רכישה, ייצוג דיירים וקבלנים בעסקאות תמ"א 38 ועסקאות קומבינציה. ייצוג בועדות ערר ומיסוי מקרקעין. במהלך שנת 2022 המשרד שם דגש על ייצוג דיירים בתחמי פינוי בינוי וכרת הסכמיי ייצוג בהיקפים כספיים מעל כ 50,000,000 מיליון שקל

תפריט נגישות